Adım Adım Metabolizmanızı Hızlandırın

Baharın gelişi ile birlikte, kilo vermek kışın ağırlığını ve yükünü üzerimizden atmaya çalışma çabaları başladı. Herkes bir şekilde kendince fazla kilolarından, fiziksel ağırlığından kurtulmaya çalışıyor. Kışın kalan yükü sadece bedenimizde değil ruhumuzda da ağırlığını koruyor. Kurtulduğumuz fazla kilolarla nefesimiz açılacak ve daha mutlu bireylere dönüşeceğiz. Kilo vermenin en temel yolu bazal metabolizmayı hızlandırmak. Metabolizmanın hızlanması ile üzerimizdeki fazlalıklardan çok hızlı bir şekilde kurtulabiliriz. Bunu yapmak fazlası ile kolay. Sadece yeme disiplini geliştireceğiz ve düzenli olarak egzersiz yapacağız.

 1. Su tüketim miktarı oldukça önemli. En az 2 litre su tüketmeliyiz. Bu sıvı tüketimine ek olarak yeşil çay, zencefilli çaylar metabolizmanızı hızlandıracaktır. Unutmamanız gereken suyun alternatifi yok. 2 litre suyun üzerine diğer çayları içeceksiniz.
 2. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketin. Özellikle yulaf kepeğinin olağan üstü bir etkisi var. Sahip olduğu lif değerinden dolayı hem tok tutuyor, hem de metabolizmanızı hızlandırıyor. Diyet yaparken birçok insanının yaşadığı kabızlık problemini ekarte ediyor.
 3. Kahve sevenler için yoğun şekersiz içilen kahvenin sakıncası yok hatta metabolizmayı hızlandırdığı için özellikle sabah saatlerinde tercih etmenizi öneriyoruz.yazı yapılan
 4. Her öğününüzde salata olsun. Sabah kahvaltınızda bile yeşillik tüketin farkı çok hızlı şekilde göreceksiniz. Mutlaka salatalarınıza elma sirkesi kullanın yağ yakma özelliği olduğu için diyetinize ivme kazandıracaktır.
 5. Kaliteli protein tüketin. Çünkü karbonhidrattan daha doyurucudur. En önemlisi de proteini yakarken daha fazla enerji harcadığınız için yağ oranınız daha hızlı kasa dönüşür.
 6. Atıştırmalar gözden kaçırdığımız bir durum. Yemek kadar mühim görmediğimiz bu atıştırmaların kalorisi bir öğünde aldığınız kaloriden daha faza olabiliyor. Kahve yanında tüketilen çikolata, yazın sık sık yenen çikolata kaplı dondurmalar. İş yerinde beş çayının yanında ikram edilen kuru pastalar vb. Bunların yerine sağlıklı atıştırmalar kullanın. Örneğin çikolata yâda tatlı krizini bastırmak için kuru meyve tüketebilirsiniz. Bir çay bardağı sarı yâda beyaz leblebi açlık hissini bastıracaktır. 10-15 adet fındık veya 2 adet ceviz tüm gün boyu ihtiyacınız olacak enerjinin sağlıklı kaynağını oluşturacaktır.
 7. Porsiyonlarımızı küçültün. Kocaman tabaklarda yediğiniz yemekler, alışkanlık haline gelecek az miktarla doymanızı engelleyecektir.
 8. Yemeklerinizde bol baharat kullanın yağ yakmanıza yardım edecek metabolizmanızı hızlandıracaktır.
 9. Aşırı tuz kullanmaktan sakının. Çünkü vücudun gereksiz su tutmasına neden olacak vücut kütlenizi artıracaktır.
 10. Yazın yapılan önemli bir yanlışta meyveye fazlaca yüklenmek. Meyve günde 4-5 porsiyon yenilebilir fakat fazlası aşırı şeker yüklemesi olduğu için direk yağa dönüşecektir.
 11. Şeker demişken, gün içinde fark etmeden tükettiğimiz şeker miktarı ciddi bir kalori oluşturmakta. Günde 5-6 bardak çay tüketip içine ikişer küpten şeker atan bir kişi 500 kalori almakta. Çayınızı ve kahvenizi şekersiz tüketin. Özellikle şekersiz kahve metabolizmayı olağan üstü hızlandıracaktır.
 12. Beslenme disiplininizde asla öğün atlanmamalı. Bazılarımız sabah kahvaltıyı es geçmeyi kar saymakta oysa oldukça yanlış bir uygulama. Çünkü aç kalma korkusuna kapılan vücut,aldığı her şeyi yokluk korkusu ile yağ olarak depolamakta. Ana öğünleri atlamayıp ara öğünleri de sağlıklı atıştırmalar ile yapmalıyız.
 13. Yeşil elma, armut gibi meyveleri üzerine tarçın ekleyerek tüketmek kan şekerinizi ayarlayacak daha geç acıkmanızı sağlayacaktır.
 14. Düzenli egsersiz yapmak önemli. Burada önemli bir püf noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Haftanın hep aynı günleri ve saatlerinde spor yapın. Çünkü vücudunuzun biyolojik bir saati ve mantığı var. Nasıl ki genelde aynı saatlerde tuvalet ihtiyacınız oluyor, günün aynı saatleri acıkıyorsak. Vücut spor yaptığınız saati kotlayıp, o tempoya doğal uyum sağlamaya başlayacaktır. Denemesi gerçekten bedava. Daha hızla sonuç alacağınızın garantisini veriyorum.

Güzel bir bahara sağlıklı adım atın hepinize kolay gelsin…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*