Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır? Vücut Kitle İndeksi

Obezite sorununuz olup olmadığını hesaplamak için en yaygın kullanılan ölçüm, Beden Kitle İndeksi formülüdür. Beden kitle indeksi hesaplaması genel olarak kilonuz hakkında size bilgi verir. Hesaplama sonucunda ortaya çıkan rakamlar kilonuz hakkında genel bir değerlendirme yapabilmenize olanak sağlar.

beden-kitle-indeksi-hesaplama

Beden kitle indeksi hesaplaması çok kolaydır. Basit bir formülü vardır. Artık her yerde bu formül çok kez veriliyor. Beden kitle indeksinin hesabı örnekle açıklarsak daha çok akılda kalacaktır. Örneğin 60 kilosunuz ve boyunuzda 1.60 cm o zaman beden kitle indeksinin hesabı şöyledir. Kilonuzu boyunuzun karesine bölüyorsunuz.

beden-kitle-indeksi-formülü

Bu formüle göre 60/1.60*1.60=23.4375 Beden Kitle İndeksiniz boyunuza göre uygun ağırlıkta olduğunuzu gösterir. Yeterli ve dengeli beslenerek ve düzenli fiziksel aktivite yaparak bu ağırlığınızı korumaya özen gösteriniz.

Eğer beden kitle indeksiniz ortalama 20’nin altında ise zayıfsınız, 20 ile 25 arası ise normal, 25 in üstü artık dikkatli olmanız gerektiğini, 30’un üstü 1. derecede obez, 35 in üstü tehlikeli obez, 35 in üstünde ise artık çok daha tehlikeli bir boyuta ulaştığını gösterir.

vücut kitle indeksi hesaplama tablosu

Çıkan değerlerin ortalamalarına göre aşağıda yer alan tablodan ideal ölçüleri öğrenebilirsiniz.

BMI, vücut ağırlığının(kg), boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanır. Bu değer yaş ve cinsiyetten bağımsızdır. Bununla beraber, BMI kullanımı, çocuklarda, hamile kadınlarda ve çok adaleli kişilerde doğru sonuç vermez.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

YouTube Preview Image

No related content found.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*