Yağ mı, şeker mi, un mu? Aslında hepside kilo aldıran yiyecekler fakat içlerinde en yüksek kalorisi olan yiyecek yağdır. 1 gr yağ ortalama 9 kilo kalori içerirken 1 gr karbonhidrat ve proteindeki kalori değeri 4 kcal dir. Görülüyor ki yağdaki kalori değeri ekmekteki, proteindeki veya şekerdeki kalori değerinden daha yüksek bu demek değil yağları hayatımızdan çıkaralım yağlar insan vücudu için gerekli ve değerli yiyeceklerdir. Zeytinyağı A, D, E, K denilen vitaminleri içerir. Yağ yenilmez ise vücut bu vitaminleri kullanamadığı için büyük sağlık problemleri yaşanır. Aynı zamanda hormonlarımızın hücrelerimizin yapı taşlarıdır yağlar.

Dünya Sağlık Örgütü günlük beslenmemizde %30 oranında yağ olmasını öneriyor. Fakat genellikle bu oranın üzerine çıkılıyor. Farkında olmadan yediğimiz yiyeceklerden yağ alıyoruz. Örneğin bir simit yediğinizde hamuru ve üzerindeki susamla birlikte neredeyse 1 yemek kaşığı kadar yağ yenilmiş oluyor. Poğoçalar, açamalar gibi yumuşak yiyeceklerde yüksek oranda yağ vardır. Kurabiyeler, cipsler, büskiviler yağlı yiyeceklerdir. Bir yiyecek ağzınıda dağılıyorsa farkında olmadan yağ yiyorsunuz demektir. Yağlı peynirler, kuruyemişler konusunda da ölçülü olmalıyız.

Hiç yağ yemeden de olmaz fakat bu farkında olmadan yediğimiz yağları minumuma indirmek gerekir. Eğer yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız farkında olmadan yediğiniz yağlara karşı dikkatli olmalısınız.

yağlar

No related content found.