Diyabet ( Şeker) Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Diyabet ( Şeker ) hastalığı nedir? Diyabet bir metabolizma hastalığıdır. Protein, Karbonhidrat ve Yağ metabolizması ile yakın ilişkidedir. Şeker hastalığı kan şekerinin sürekli yüksek olması ile görülebilmektedir. Diyabet hastalığında asıl sorun kan yolu ile taşınan glikozun hücre içerisine girememesidir.

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli

Bu yazımızda şeker hastaları nasıl beslenmelidir, şeker hastaları nelere dikkat etmelidir, şeker hastaları ne yemeli, diyabet hastaları nasıl beslenmelidir, diyabet hastaları nelere dikkat etmeli gibi konular hakkında bilgiler okuyacaksınız.

Şeker ( diyabet) hastaları nasıl beslenmelidir?

Şeker ( Diyabet ) hastalarının beslenmesinde bazı temel maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler hakkında aşağıda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Daha küçük porsiyonlar tercih edin

Porsiyonları küçülterek daha kolay ağırlık kontrolü yapabilirsiniz. Bu sizin Şeker hastalığında normal beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenizin ilk adımıdır. Küçük porsiyonlara alışmanız zaman alsa da sağlıklı bir yaşam adına bu kurala uymalısınız.

Besin içeriklerini okuyun

Tükettiğiniz hazır gıdaların mutlaka besin değerlerini ve besin içeriklerini okuyun. Şeker hastaları için içeriği belirsiz besinler ciddi bir tehdit olabilir.

Sık, sebze ve meyve tüketin

Meyve ve sebzelerin posa içeriğinin yüksek olması, daha uzun süre tok tutması ve içerdiği mineral ve vitaminler nedeniyle öğünler içerisinde daha sık tüketilmesi gerekmektedir.

Daha yavaş tüketin, daha çok su için

Yemekleri tüketirken acele etmeyin ve vücudun dinlenmesine zaman verin. Ayrıca günlük 2,5-3 litre su tüketmeye özen gösterin.

Şeker hastaları neleri yememeli

Diyabeti olan hastaları kesinlikle kaçınması gereken gıdalar şeker ve glikoz içeren gıdalardır. Bunlara örnek vermek gerekirse pastalar, kurabiyeler, çikolatalar, kek, börek, şerbetli tatlılar, evde kullanılan şeker, baklava bu yiyecekler diyabetli hastanın şeker ayarını bozabilir. Ayrıca içinde çok fazla sos, kızarmış yağ ve yanık yağlar bulunan fast foodlar bunlardan da diyabetli hastaların kaçınması gerekir.

Özetle şeker hastalarının tatlı yemeleri uygun değildir. Tatlının içindeki glikoz oranı, karbonhidrat oranı, içeriğindeki şekerin kalorisi kan şekeri ayarını kesinlikle bozar.

Şeker hastaları öğünlerinde düzenli doktorlarının önerdiği şekilde meyvelerini, ekmeklerini, peynirleri, etlerini ayarlayarak bir beslenme düzeninde bu işi ayarlayabilirler.

Şeker ( diyabet) hastaları nelere dikkat etmelidir?

Şeker hastalarının dikkat etmesi gereken bazı özel durumlar bulunmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;

  • Aç kalmamaya, yanınızda yiyecek bulundurmaya mutlaka dikkat edin.
  • Meyveleri tüketirken şeker içerdiklerini unutmayın.
  • Kan şekeri değerinizi sürekli kontrol altında tutun.
  • Aşırı sıcak ve soğukta kalmamaya dikkat edin.
  • Şekerli gıdalar tüketmemeye özen gösterin. Özellikle tatlandırıcılı yiyeceklere dikkat edin.

Şeker hastaları ne yemeli?

Şeker hastaları hazır meyve suları yerine meyvenin kendisini tüketmeye dikkat etmelidir. Çay ve kahve gibi içecekleri şekersiz içmeli, günde bir kaşık tarçın yemeyi unutmamalıdır. Tarçın kan şekeri seviyesini dengelemektedir. Bu yalnızca şeker hastaları için değil aynı zamanda sağlıklı insanlar için de geçerlidir.

Daha çok sebze ve salata tüketmeye çalışın. Ancak patates, havuç, bezelye, bal kabağı, pancar ve mısır gibi yiyeceklerin şeker miktarı yüksek olduğundan çok az tüketmeye özen gösterin.

Şeker miktarı düşük olan bazı meyveler ise şunlardır.

Erik, elma, armut, greyfurt, ahududu, kızılcık gibi…

Armuttaki şeker miktarı ortalama %15’e yakındır.

Diğer insanlarda aslında şeker hastalarının beslenme şekline göre hareket etmesi gerekiyor. Vücutta şekeri kullanmanın tolere etmenin en iyi yollarından biri  egzersiz yapmaktır.

Özellikle Tip 1 şeker hastaları insülin yapıp birde yürüyüşe çıkarlarsa hipoglisemi ye girebilirler. Hipoglisemi, kan şekerinin olması gerektiğinden daha düşük olması durumudur.

Burada yer alan bilgilerin tamamı bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Şeker hastalığı ciddi bir sağlık sorunudur ve mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Burada yazan bilgiler yalnızca şeker hastaları için değil sağlıklı insanlar için de geçerlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*