Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verilir?

Sonunda aylar süren gebelik günlerinizi geride bıraktınız ve artık minik prensesiniz ya da prensinizi kollarınıza aldınız. Şimdi sıra gebelik döneminde aldığınız kiloları geri vermeye geldi. Biz bayanların kilolarla ilgili dertleri hiç bitmeyecek sanırım 🙂 Ama bu kez öyle üç kilo ya da beş kilo değil; tahminime göre en az 10 kilo kadar fazlanız vardır.

Doğumdan sonra nasıl kilo verilir? Eski formuma ne zaman kavuşurum? Unutmayın ki bu ve benzeri soruların cevabı öncelikle gebelik döneminizde kaç kilo aldığınızla alakalı bir durumdur. Gebeliğiniz boyunca sağlıklı beslendiyseniz kilo vermek daha kolay olacaktır. Ama biz bayanlar genelde ‘’amaaannn kaç kere hamile olacağım sanki ye gitsin, canım çekti,  ben iki canlıyım’’ gibi cümleler kuraraktan annelerimizin ya da kayınvalidelerimizin yaptığı dolmaları, börekleri saymadan mideye indiriveririz. Neyse konumuza dönelim nasıl vereceğiz bu kiloları?  Doğumla birlikte plasentaydı, suyuydu, şişlikti derken zaten ortalama beş kilo kadar verilir. Bundan sonra yapılacak ilk şey düzenli ve doğru bir şekilde sık sık emzirmektir. Doğum sonrası hemen diyete girmek ve düşük kalorili yiyecekler tüketmek doğru değildir. Bebeğinizin ihtiyacı olan anne sütünün, kaliteli ve yeterli miktarda olması için doğumun ardından hemen diyet yapmayı doktorlar da önermiyorlar. Unutmayın ki siz artık bir annesiniz. Bu yüzden bebeğinizin beslenmesini ve gelişimini sağlık bir şekilde sağlamak da sizin göreviniz. Ama endişelenmeyin aşağıda paylaştığım bilgilerle doğum sonrası fazla kilolarınızı vermek çok kolay olacak.

Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?  Hiç diyet yapmadan sadece düzenli ve dengeli beslenerek gebelikte aldığınız kiloları verebileceğinizi düşünüyorum. Zaten sürekli hareket halinde olacağınız yeni bir döneme giriyorsunuz. Gün içinde bebeğinizin banyosu, gazını çıkartma çalışmaları, gece uyanıp evin tüm odalarını dolaşacağınız pışpışlama turları, ev işleri, yemek, temizlik, misafir derken oturup dinlenmeye zamanınız olmayacak maalesef.

  • Yapmanız gereken en önemli şey emzirmek tabii ki. Düzenli ve sık emzirerek günde ortalama 500 kalori verirsiniz.
  • Bol bol sıvı tüketmek. Sıvı tüketmek anne sütü için de önemli.
  • Gebelik döneminde beslendiğiniz gibi sağlıklı ve dengeli beslenin. Aşırı yağlı, şekerli gıdalar ve hamur işlerinden uzak durun.
  • Fast food tüketmeyin, alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durun.
  • Egzersiz yapın. Egzersiz yapmaya başlamadan önce doktoruz ile görüşmenizde fayda var. Ama genelde normal doğumdan 1 hafta kadar sonra, sezaryenden ise yaklaşık1 ay kadar sonra egzersizlere başlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizle birlikte katılabileceğiniz spor salonlarını araştırın. Mesela bazı yerlerde anne-bebek plates grupları var.
  • Fırsat buldukça yürüyüş yapın. Örneğin bebeğinizle her gün parka gitmek, çarşıya çıkmak, sahile inerek temiz hava almak ikinize de iyi gelecektir.
  • Karın bölgenizin sıkılaşması için mekik çekin.
  • Çok fazla faydası olmadığı söylense de, karnınızı toparlaması için korse giyebilirsiniz.

En önemlisi loğusa sendromuna girmeyin, pozitif enerjiniz eksilmesin ve sevgiyle kalın…

Yeşim Çelik

No related content found.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*