En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Bu yazımız kilo vermek isteyenleri ilgilendirdiği gibi aynı zamanda kilo almak isteyenleri de ilgilendirmektedir. Fakat burada yer alan bilgiler çoğunlukla zayıflamak isteyenler tarafından özel dikkat edilmesi gereken konuları içerdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle zayıflamak ya da kilo almak istiyorsanız mutlaka bir uzman doktor ya da diyetisyen yardımı almalısınız.

sağlıklı beslenme

Bu yazımızda en çok hangi yiyeceklerin kilo aldırdığı hakkında bilgiler okuyacaksınız.

En çok hangi yiyecekler kilo aldırır?

Yaşamımıza devam etmek için devamlı tüketim zinciri içerisinde yer almalıyız. Ancak tüketim zinciri içerisinde bazı yiyecekler bize kilo aldırmak için hazır beklemektedir.

Öncelikle şekerli, unlu ve yağlı yiyecekler kilo aldıran yiyecekler sıralamasında ilk sırada yer alır. Bunun temel sebebi bu gibi gıdaların kalori değerlerinin yüksek olması ve basit karbonhidratlar içermesidir.

Beyaz un ve beyaz şekerden yapılan yiyecekler kana hızlı karışıp çok hızlı sindirirler bu türü yiyecekler kişiyi hızlı acıktırırlar. Kan şekerini hızla yükseltirler. Fazla insülin salgılanmasına neden olurlar. Beyaz pirinçte kan şekerini hızlı yükselten gıdalardandır.

1 gr glikoz 4 kalori verir.

Örneğin 1 gr yağ 9 kaloriye denk gelmekte ve buda yüksek tüketimde daha fazla kilo anlamına gelmektedir. Ayrıca soya sütü, süzme bal, pekmez ve yulaf gibi besinlerde kilo aldıran yiyeceklerden bazılarıdır.

Alkollü içecekler de kilo alımına neden olur.

Yüksek glisemik indekse sahip yiyecekler iştah açar. Beyaz undan yapılmış mamuller, beyaz pirinç, beyaz makarnanın glisemik indeksi yüksektir. Bu yiyecekler çabuk acıkılmasına yol açar. Kilo vermek, zayıflamak istiyorum ne yemeliyim diyenler  lif oranı yüksek sebzeleri, ekşi meyveleri, esmer undan yapılmış unlu mamulleri, esmer pirinç ile bulguru tercih etmelidir.

İştah açan bazı yiyeceklerde dolaylı olarak kilo alımına yol açabilmektedir. Örneğin  baharatlar, yeşillikler, limon gibi yemeklere aroma veren veren maddeler iştah açmaya yardımcı olmaktadır.

Genel olarak günlük tüketim alışkanlıkları arasında yer alan hazır gıdalar, hamburger, pizza, makarna ve börek gibi yiyecekler aşırı kilo alımlarına neden olmaktadır.

Tatlandırıcılara dikkat

Bugün özellikle tatlandırıcılar konusunda ciddi bir bilgi karışıklığı yer almakta. Tatlandırıcıların şeker kullanımını azalttığı için yararlı olduğu bilgisi insanlar tarafından yaygın bilinen bir yanlıştır. Tatlandırıcılar şeker kullanımını azaltmadığı gibi bağımlılık yaratan, kalp ve çeşitli organlarda hasar bırakan bir üründür.

Tüm bu nedenlerden dolayı tatlandırıcılardan uzak durmanız tavsiye edilir.

En çok kilo aldıran yiyecekleri listelemek gerekirse birinci sırayı şeker, tatlılar, şekerli yiyecekler alır. İkinci sırada hamur işleri, kızartmalar, börekler, yağlı, tuzlu hamur işi ürünleri yer alır. Kilo alımına neden olan bu yiyecekler sağlığımızı da olumsuz etkileyen yiyeceklerdir. 

Kilo almak isteyenler ise sağlıklı karbonhidratları tercih etmeliler.

Bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Sağlıklı bir şekilde kilo almak veya kilo vermek için lütfen beslenme uzmanına danışınız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*