Evde Yapabileceğiniz Spor Hareketleri

Spor solanlara onlarca para dökmek istemeyebilirsiniz veya spor solanlara ayıracağınız vaktiniz yoktur. Bu sebeplerden dolayı hareketsiz kalmak istemiyorsanız bu yazı sizin için. Sporun hayatımız için ne kadar önemli olduğu hepimiz için aşikâr bir durum. Zinde ve sağlıklı olmamızı, yaşlandığımızda bile bizi ayakta tutabilmeyi başaran unsur spordur. Ne kadar vaktiniz ve paranız olmasa da sporu her şartlarda yapabilirsiniz.

Isınma

Spora başlamadan önce ısınmak, olabilecek sakatlıklara karşı bir önlemdir. Ayakta dimdik durun ve iyice her yerinizi gerin, başınızı ileri geri hareketlerle, kollarınızı ileri geri döndürerek, bacaklarınızı bükerek, belinizi sağa sola çevirerek ısınma hareketlerinizi tamamlamış olursunuz. Her birinden vücut ısınızın değiştiğini anlayana kadar yani en az 15’er kadar yapmalısınız.

Yürüyüş Parkuru

Evinizde kendinize bir yürüyüş parkuru belirleyin veya olduğunuz yerden bacaklarınızı ve kollarınızı yürür pozisyonu ile hareket ettirin. Her gün mesafeyi veya hareket adedini artırın mesela ilk olarak 1000 adım ile başlayabilirsiniz.

Bacak Kaslarınız İçin Egzersizler

Bacak kaslarınız iççin eve birçok egzersiz yapabilirsiniz, ilk egzersiz olarak sırtınızı duvara yaslayın ve saki sandalyede oturuyormuş gibi yarım çömelin ve bacak kaslarınızın yandığını hissedinceye kadar bekleyin. Sırtınızın dik durması ve düzenli nefes almanız gerekir, egzersizi 10 kere tekrarlama ile başlayabilirsiniz. Daha sonraki hareket yere yan bir şekilde uzanın bir ayağınız yerde tutun diğer ayağınızı ise makas hareketleri gibi açıp kapayın her iyi bacağınıza en az 10’ar kez uygulayın.

Düz Karın İçin Egzersiz

Evde yapabileceğiniz çok kolay olan hareketlerinden biride mekik çekmektir, zorluk derecesine göre tam mekik veya yarım mekik yapabilirsiniz bu size kalmış durumda. Pozisyonunuzu aldıktan sonra karnınızı sıkın ve düzenli nefes ile mekik çekmeye başlayın. 20 tane ile başlamak sizin için en doğrusu olacaktır.

Sıkı Ve Dik Kalça İçin Egzersiz

Sıkı ve düzgün görünen kalçaya sahip olmak için squat denilen hareketi yapabilirsiniz. Bu hareketi yapmak için bacaklarınızı iyice açın daha sonra belinizi dik tutun oturur kalkar pozisyonu ile aşağı yukarı hareketlerini sürdürün. Bu harekete 30 ile başlamak sizin için en uygunudur.

Tüm Vücudunuz İçin Egzersiz

Öncelikle bir yere uzanın ayak parmak uçlarınızda ve kollarınızın dirseklerinden yardım alarak vücudunuzu dümdüz bir şekilde bekletin, bu hareket göründüğünden çokça zordur ama bütün bir vücuttan yaktığı kalori sizin evde yapacağınız altın hareketlerinden biridir.

Bu basit hareketleri, evde çok vaktinizi ayırmadan düzenli bir şekilde her gün arttırarak yapmalısınız. Düzenli yapılmada aldığınız sonuçlara sizde inanamayacaksınız. Hem fit hem de sağlıklı bir görünüme kavuşmuş olacaksınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*