Glisemik İndeks Nedir? Glisemik İndeksi Yüksek ve Düşük Gıdalar Nelerdir?

Glisemik indeks nedir? Glisemlik indeksi düşük gıdalar diyet yapanların kilo vermek isteyenlerin, şeker problemi olanların ve sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin merak ettiği bir konudur. Bu yazıda glisemik indeks hakkında bilgiler okuyacaksınız.”

Glisemik İndek Nedir?

Daha net bir şekilde açıklamak gerekirse glisemik indeks, karbonhidratlı bir besinin tüketildikten sonra kan şekerini yükseltme hızı olarak açıklanabilir. Belirli değer aralıklarında besinlerin glisemik indeks değerleri kan şekerinin yavaş ya da hızlı yükselmesini etkilemektedir.

Yiyecekler aynı ya da farklı miktarlarda karbonhidrat içermektedir. Ancak kan şekeri üzerine etki şekilleri farklı düzeylerde gerçekleşmektedir. Teknik olarak açıklamak gerekirse Karbon, Oksijen ve Hidrojen moleküllerinin insan bedenine enerji sağlayan Karbonhidratlar içerisinde basit ve kompleks olmak üzere iki formu bulunmaktadır. Glisemik indeksi düşük besinler insanları daha uzun süre tok tutarken yüksek olan besinler insülin miktarını hızla artırmakta ve kan şekerini hızla düşürerek açlık hissi yaratmaktadır.

Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar

Genel değerler bakımından glisemik indeksi yüksek olan gıdaları sıralamak gerekirse;

Patates, beyaz ekmek, beyaz şeker, işlenmiş meyve suları, muz, karpuz, krakerler, mısır cipsi ve mısır gevreğidir.

Glisemik indeksi düşük olan gıdalar

Glisemik indeksi düşük olan gıdalar ise;

Barbunya, nohut, kuru fasulye, mercimek, fındık, elma, portakal, makarna ve kepekli ekmektir.

Glisemik indeks üzerine yapılan araştırmalarda indeks değeri yüksek olan besinler nedeniyle obezite, diyabet ve bu hastalıklarla ilişkili diğer hastalıklar ile aralarında bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.

Glisemik indeks tablosuna göre tükettiğimiz bası meyvelerin, indeks değerleri ise şöyledir.

Elma glisemik indeks değeri; 38

Muz; 52 (Olgunlaşmış olması şarttır)

Üzüm; 46

Portakal; 42

Şeftali; 42

glisemik_indeks_tablosu

Glisemik indeks diyeti nedir?

Son yıllarda sık telafuz edilen ve beğenilen diyetlerden birisi de Glisemik İndeks diyetidir. Gİ olarak tanımlayacağımız bu diyet yalnızca kilo sorunu olanlarda değil aynı zaman da çeşitli sağlık sorunu bulunanlarda da önemli faydalar sağlamaktadır.

Gİ diyetinde şeker hastalığından, hipertansiyona, damar sertliğinden, kansere kadar pek çok hastalığa karşı vücudunuzu korumaktasınız. Gİ diyetinde Gİ değerleri düşük besinlerin tüketilmesi önerilmekte ve vücudun daha enerjik bir forma sokulması planlanmaktadır.

Gİ diyeti ile başta üç beyaz olmak üzere birçok tatlı ve tuzlu üründen vazgeçmeniz gerekmekte. Bu sayede kilo sorunlarınızı çözerken, kan şekerinizi dengelemekte ve iyi kolesterolünüzü yükseltmektesiniz.

Glisemik İndeks Diyetinin Faydaları Yararları

Glisemik indeks diyeti kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kan yağlarını düşürürken obezite riski azaltılmaktadır.

Glisemik indeks diyeti ile başta kalp hastalıkları olmak üzere, Tip 2 diyabeti ve kanser gibi sağlık sorunları riski azalmaktadır.

1 geri izleme / bildirim

  1. Nasıl Kilo Verilir » Blog Archive En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? » Nasıl Kilo Verilir

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*