Hareket Etmenin Egzersizin Faydaları

Hareketsiz kaldıkça kilo alıyoruz. Günümüz yaşam tarzı teknoloji de buna eklenince kilo almak kaçınılmaz gibi oluyor. Yaşamı kolaylaştıran aletler asansör, yürüyen merdivenler, kumandalar gibi bir çok elektrikli alet faydalarının yanında hareketsiz kalmamıza bizi rahat yaşamaya alıştırmış durumdadır.

Hareketsizlik sonucu alınan kilolar sağlığı bozarken şişmanlık kalp damar hastalıklarına, tansiyon hastalıklarına neden olurken hareketsiz kalan eklemlerde kireçlenmeler meydana geliyor. Atalarımızın bir sözü var “işleyen demir pas tutmaz” ne kadar yerinde bir söz aslında herkesi hareket etmenin önemini çok iyi biliyor. Ama uygulamaya gelince bahaneler buluyoruz.

Spor, egzersiz sadece zayıflamak için gerekli değildir. Sağlığımızı korumak için de haraket etmeli egzersiz yapmalıyız.

Hareket etmenin bir çok faydası var. Hareket ettiğimizde kan dolaşımımız düzelir. Yağlarımız azalır. Hareket etmenin çok önemli faydaları var. Stresimizi gideriyor mutluluk veriyor. Unutkanlığı azaltıyor. Daha esnek bir vücuda sahip olmamızı sağlıyor. Solunum sistemi düzene girer. Düzenli hareket etmek sağlığımızı korur.

Yapılan ev işlerini spor gibi görmek pek doğru değildir. Ev işleri yaparken de hareket edilir ama önemli olan düzenli egzersiz yapmak ve hareket etmekdir. Egzersizler dışarda yapabileceğiniz gibi evinizde de yapabilirsiniz. Boyun egzersizi olarak boyun esnetme hareketi yapabilirsiniz başınıza elinize koyup 2-3 saniye bu hareketi yaptıktan sonra diğer tarafı da aynı şekilde esnetiriz. Bu hareketleri yaparken boynunuzu aşırı zorlamayınız.

boyun-esnetme-egzersizi

Boynun ön tarafındaki kasları germek için çene yukarıya doğru kaldırılır. Boyunla ilgili diğer bir hareket ise çenemizi sağa ve sola olmak üzere çevirmek bu şekilde boynumuzdaki küçük eklemler gerilirken boyun çevresini rahatlamasını sağlamış oluyoruz.

Egzersiz yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmalısınız.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*