İnsülin Nedir? HBA1C Nedir?

İnsülin her insanın vücudunda kan şekerinin dengelenmesi için salgılanan bir hormondur. Vücudumuzda insülin hormonunu salgılayan pankreas, salgıladığı insülin hormonu ile kanda yer alan besinlerin parçalanmasını sağlamaktadır.

Bu yazımızda insülin nedir, hba1c nedir, homa indeks testi, t3-t4 nedir,tsh troid gibi konular hakkında genel ve detaylı bilgiler sunacağız.

İnsülin Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi insülin, kan şekerinin dengelenmesi amacıyla vücut tarafından salgılanan bir hormondur. İnsülin pankreasın beta hücresinde üretilmekte ve besinler aracılığıyla aldığımız karbonhidratların, parçalanarak glikoza yani enerjiye çevrilmesini sağlamaktadır.

Glikoz ise bir şeker olup, küçük parçalara ayrılmadan hücreler tarafından kullanılamamaktadır. Pankreas ise burada hayati bir görevi üstlenip yaşamımızın devamı için insülin salgılaması yaparak, besinlerin parçalanmasını sağlamaktadır.

HBA1C nedir?

Hemoglobin a1c kısaca bilindiği adı ile HBA1C, kandaki şekerin, eritrositler de yer alan hemoglobin ile etkileşimi sonucunda ortaya çıkan kanda oksijeni taşıyan ana bir protein olduğu bilinmektedir. Kan şekerinin artması, hba1c’nide artmasına neden olmaktadır.

HBA1C özellikle diyabet hastalarında kan şekerinin takip edilmesi amacıyla yapılan önemli bir testtir. Özellikle HBA1C’nin son dönemde daha fazla kullanıldığını görebiliriz. Halk arasında da daha fazla bilinen bu test ile şeker hastalığı olan ya da olmayan kişilerin gelecekte yaşayabileceği problemlerin önüne geçilebilmektedir.

Homa indeks testi

Homa indeks testi özellikle sağlıklı bir şekilde yaşamak isteyenler için özel olarak alınan ve uygulanan bir test şeklidir. Bu testte laboratuarlarda sabah aç karnına kandan alınan örnek ile insüline karşı çevre dokular tarafından verilen tepki takip edilebilmektedir.

T3-T4 ve TSH Troid nedir?

T3 ve T4 iki farklı iyot türü olarak troid hormonlarının yapısına katılan özel bir maddedir. Trioid bezi, besinler aracılığıyla almış olduğumuz iyodu kandan çekerek içinde depolamaktadır.

TSH ise bir uyarıcı hormon olarak bilinmektedir. Troid bezi tarafından üretilen hormonlar, iyodu depolarken bu işlemi TSH uyarıcı hormonundan aldığı emir ile yerine getirmektedir.

T3 ve T4, depolandıkları süre boyunca TSH hormonundan aldıkları emir kana geçerler. Normal şartlarda T4 hormonu T3 e göre daha fazla salgılanıyor olmasına rağmen, kanda T3’e dönüşerek tüm işlevleri gerçekleştirmektedir.

TSH troid ise kanda yapılacak ölçüm ile tek başına troid bezi işlevlerini gösterebilmektedir.

No related content found.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*