Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı?

Metabolizma hızının düşük olduğu durumlarda metabolizmayı hızlandırmak için neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler verilmiştir.

Three people walking in a park, getting some exercise

Kahvaltı; Metabolizmayı harekete geçirmek hızlandırmak için kahvaltı yapmak önemlidir. Sabah kalkınca en geç 1 saat içinde kahvaltı yapılmalı, protein ağırlıklı kahvaltı tercih edilmelidir. Örneğin kahvaltıda süt, peynir ve yumurtanın bulunması

Uzun süre aç kalınmamalı; Gün içinde aç kalmadan ara öğünler ile birlikte 5-6 öğün beslenilmeli

Uyku saatleri ve süresine dikkat edilmeli; Uyku durumu, uyku saatleri de metabolizma hızını etkileyen etmenler arasındadır. Bu konuda önerilen uyku süresi 6 saatten az uyumamak ve 8 saatten fazla uyunulmaması yönündedir. akşam 11 ile sabah saat 6 arası ideal bir uyku için önerilen vakitlerdir.

Metabolizma hızını artıran besinler olarak protein ağırlıklı beslenmek de metabolizmayı hızlandırmada önemlidir. Yapılan diyetler sıfır karbonhidratlı olmamalıdır. Mutlaka olması gereken sınırlar için de karbonhidratta olmalı ama günlük beslenmenin için de proteinde ihmal edilmemelidir. Öğle ve akşam yemeklerinde et, balık, tavuk olamıyorsa bile en azından yoğurt, ayran, cacık gibi bir protein grubu ilave etmek gerekir.

Tek çeşit beslenmek de metabolizmayı yavaşlatır. Bu nedenle sadece sebze, salata ve meyve ile beslenmek de doğru değildir.

Kalsiyum ile ilgili yapılan çalışmalarda yağ metabolizmasını hızlandırıcı etkisi olduğu kanıtlanmış durumda bu nedenle süt, yoğurt, ayran ve kefir gibi besinleri tüketmeliyiz.

Zencefil, tarçın, soğan, sarımsak ve acı biber bunlar metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.

Eğer yeşil çay ve kahve tüketmenize engel olacak bir sağlık probleminiz yoksa kahvenin içindeki kafein metabolizmayı hızlandırmaktadır. En fazla günde 2 fincan yeşil çay veya kahva içilinebilinir.

Su içmek önemlidir. Günde 10-12 bardak su içilmeli

Egzersiz, fiziksel aktivite önemlidir. Kas kitlesi artırılmalı, yağ kitlesi fazlalaşırsa metabolizma hızı da bu durumda yavaşlayacaktır.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler:

Nohut, Tavuk eti , Hindi eti, Dana eti, Tam tahıllı ekmek, Ispanak, Maydanoz, Bamya, Yoğurt, Yumurta

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler:

SU, Yeşil çay, Türk kahvesi, Ayran

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*