Neden Kilo Veremiyorum? Çünkü…

kilo veremeyenlerBu sorunun o kadar çok nedeni olabilir ki! Kişiden kişiye, kişinin yaşamını sürdürdüğü bölgeye ve içinde bulunduğu mevsime göre değişir. Kilo vermek bir süreç, bu süreci başarıyla atlattıktan sonrada yaşam şeklinizi düzene sokarak bu işi yaşam biçimine dönüştürmeniz gerekiyor.

Bu yola çıkarken zihnen ve ruhen kendinizi hazırlamanız gerekli. Sağlıksız, sizi zorlayacak diyetlerle başlarsanız birkaç gün sonra yılıp diyeti bozarsınız. Dönüşünüz de epeyce sancılı olur. Verdiğinizi fazlası ile almış olursunuz.

1-İlk öce kendinizi anlamaya çalışın, en çok yaptığınız hatayı bulun. Çok mu yiyorsunuz? Yâda çok değil ama kalori şeyler mi tercih ediyorsunuz? Çok mu hareketsizsiniz? Vb. hatanızı tespit edip o yönünüzü düzeltmeye çalışın.

2-Acıkmadan yemek yeme alışkanlığına son verin. Biz millet olarak ikram etmeyi seviyoruz. Bize ikram edilen her şeyi de neredeyse kabul ediyoruz. Diyetinizin ilk günlerinde en çok bu durum sizi zorlayacak. Sonra alışacaksınız. Kahve yada çay yanında sürekli atıştırmalık arıyoruz.

3-Çayınıza attığınız şekeri bile hayatınızdan çıkarsanız, önemli bir yol kat etmiş olursunuz.

4-Kendinize küçük bir not defteri edinin. Diyete il başladığınız kilonuzu ve beden ölçülerinizi yazın. Günlük yediklerinizi, kaç litre su tükettiğinizi not edin. Periyodik olarak kendinizde ki değişimi gözlemleyin.

5-Kilo verdikten sonra kendinizi nasıl hissedeceğinizi hayal edin. İçine girmeyi hedef koyduğunuz bir kıyafet belirleyin. Bu hedefleriniz kısa vadelerden oluşsun. İlk bir ay 4 kilo gibi. Ulaşabildikçe şevkiniz artacaktır.

6-Diyet listenizi kendi alışkanlıklarınıza uygun seçin, sizin için en kıymetli öğünü belirleyin. Örneğin, sabah kahvaltısına çok önem veren biriyseniz, öğlenin bir dilim ekmeğini sabaha kaydırın. Tatlı krizlerinizin en yoğun yaşandığı saatlerde ki ara öğünlerinizi kuru meyvelerden belirleyin.

7-Kendinizi ödüllendirin başarılı bir hafta sonrasında kendinize bir kâse sütlü tatlı ile ödüllendirin.

8-Sık sık tartılmayın, 10 günde bir aç karnına sabah tuvaletinden sonra tartılın. Özel günleriniz de asla tartılmayın.

9_Bol su tüketin. Günde 2 litreden az olmamak üzere tüketebildiğiniz kadar su tüketin. Diyet çaylar haricinde bitki çayları tüketin.

10-Mutlaka spor yapın. Günde tempolu yarım saat yâda haftada üç kez tempolu bir saatlik yürüyüş işe yarayacaktır.

11-Diyetinizi bozmak için bahaneler yaratmayın.

No related content found.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*