Ramazan da Kilo Vermenin Yollari Nelerdir?

Ramazanda kilo vermek doğru beslenme ile mümkün olmasına karşın, pek çok insan oruç tutarken, günde sadece iki öğün beslenmesi dolayısı ile metabolizmasını yavaşlatmakta ve kilo almaktadır. Ancak sahur ve iftar sofralarında ve ara öğünlerde doğru besinlere yer vererek oruç tutarken de kilo vermek mümkündür.

Ramazanda Kilo Vermenin Yolları

■ Ramazanda kilo almanın en önemli nedeni, değişen beslenme düzeni içerisinde insanların daha çok karbonhidrat ve yağ ağırlıklı beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Her iftar sonrası tatlı tüketmek de alışkanlıktandır. Ancak günlük vitamin, mineral ve protein ihtiyacının karşılanmasına yeteri kadar dikkat edilmez. Bu nedenle sebze, meyve ve su tüketimine ağırlık vererek kilo vermek oruç tutarken de mümkün olabilir.

■ Lifli besinler hem kolay sindirilir; hem de midede uzun süre kalmaları dolayısı ile tokluk hissi verirler. Bu nedenle ekmek seçiminde buğday ekmeğinden yana tercih hakkı kullanmak oldukça önemlidir.

■ Ramazanda kilo vermeyi engelleyen kabızlık gibi bağırsak problemlerinden kurtulmak için, iftarda içilecek olan, çok sıcak ya da soğuk olmayan çorba içerisine yulaf ya da chia tohumu eklenebilir.

■ Oruç sırasında metabolizma hızının düşmemesi için mutlaka sahura kalkmak gerekir. Tokluk hissi veren gıdalar arasında yer alan yumurta ise bol protein içeriği ile sahur yiyecekleri sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Protein içeren besinler midede uzun süre kalabilmeleri dolayısı ile tok tutma özelliğine sahiptirler.

No related content found.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*