Sağlıklı Kilo Vermek İçin Öneriler ve Kilo Vermenin Püf Noktaları

Kilolar, bazen en büyük sorunumuz olabiliyor. Sağlıklı birçok insan için fazla kilolarından kurtulmak bazen ne yaparsa yapsın mümkün olmayabilir. Her şeyden önce “sağlıklı kilo vermek” etiketine dikkat etmeniz gerekir. Kilo vererek sağlıklı olunamayacağı, doğru şekilde kilo verdiğinizde sağlıklı olacağınızı unutmamalısınız.

Bu yazımızda sağlıklı kilo vermek için öneriler ve kilo vermenin püf noktaları hakkında bazı bilgiler okuyacaksınız.

saglikli kilo vermek

Sağlıklı kilo vermek için öneriler

Öncelikle ideal kilo hesaplamanızı mutlaka yapmalı ve olmanız gereken kilo değerini belirlemelisiniz. Genellikle yalnızca 5 ya da 10 kiloluk bir fazlalığı olanlar basit birkaç değişiklik ve ekstra olarak yapılacak spor aktiviteleri ile kilolarından rahatlıkla kurtulabilmektedir. Ancak kilo fazlalığınız 10 üstü ise mutlaka bir doktor ve diyetisyenden yardım almalısınız.

Kilo vermenin ilk altın kuralı sabır ve istektir. Psikolojik açıdan kendinizi motive etmeniz, daha sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 Kilo vermenin püf noktaları

Aşağıda kilo vermenin püf noktaları hakkında bazı öneriler yer almaktadır.

  1. Daha küçük porsiyonlar tercih edin

Kilo vermek için öğünleriniz de tükettiğiniz porsiyon miktarını küçülterek daha sık yemek yemelisiniz. Bu sayede daha hızlı bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz.

  1. Ara öğünlere dikkat

Ara öğünlerde çiğ ya da organik ürünlerin tercih edilmesi, bol meyve tüketilmesi gerekmektedir. Hamur işi, kurabiye ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Kendi hazırlayacağınız meyveli yoğurt, bunun dışında kuruyemişler tok tutar. Ceviz, badem gibi kuruyemişlerin miktarı önemlidir. Çok fazla yenmemelidir.

  1. Su tüketimini artırın

Metabolizmanın daha hızlı çalışması ve sindirimin daha kolay olması için daha fazla su tüketmeye özen gösterin. Özellikle sıcak havalarda vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını karşılayın.

  1. Gece yemeklerine ara verin

Basit karbonhidratlar, şeker ve ekmek gibi ürünlerin kalori değeri yüksektir. Daha hızlı sindirim gerçekleşir ve insülin düzeyi artarak açlık hissi ortaya çıkar. Meyve, sebze ve tahıllar ise kompleks karbonhidratlar olarak daha yavaş sindirilirler. Belirli saatlerden sonra artan şeker ihtiyacınızı ve açlık hissinizi dengelemek için kompleks karbonhidrat içeren yiyecekleri tercih edin.

  1. Yemeklerinizden tuzu uzak tutun

Tuz yalnızca kalp sağlığı için değil aynı zaman da kilolarınız için de bir tehdittir. Bu nedenle tuz tüketimini azaltarak daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Egzersiz

Yürümemizi engelleyen bir sağlık sorunumuz yoksa günde 30 dakika kadar yürümek, 5000 adım atmak yürümeyi alışkanlık haine getiriniz.

*Limon suyu sıkılan bir yiyeceğin glisemik indeksi azalır. Kana karışma hızı yavaşlar.

*Yemeklerinizi evde hazırlayın.

*Yemeden önce yemeğinizi koklamak da daha az yemek yemenize yardımcı olacaktır.

*Yediklerinizi günlük yazın.

*Uyku düzeni de çok geç saatlerde kalmamak da kilo vermede önemli bir konudur. Saat 11 de yatmaya çalışın.

Yukarıda yer alan öneriler kilo vermenin temel bazı maddelerini içermektedir. Ayrıca sağlıklı kilo verme konusunda şunlara da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Alkol ve sigaradan azaltılmalı, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı, kilo verdiren hapları doktor gözetimi olmadan kullanmamalısınız.

1 geri izleme / bildirim

  1. Nasıl Kilo Verilir » Blog Archive Nasıl Zayıflarım? Zayıflamak İsteyenlere Öneriler » Nasıl Kilo Verilir

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*