Vücuttaki Ödemi Atmak İçin Ne Yapabilirim?

Birçok insanın yaşadığı, özellikle yaz aylarında insanları oldukça sıkıntıya düşüren bir durumdur. Vücudun su tutmasından ve gerekli suyu atamamasından kaynaklanan bir durum. Etinizde oluşan fos bir şişlik, bastırdığınızda çöküp tekrar havaya kalkıyor.

Vücudumuzda ödem olduğunu nereden anlarız?

Eğeruyandığımızda göz kapaklarımız şişmişse, parmaklarımızdaki yüzüklerimiz oldukça sıkıyor, ayakkabılar ayağımıza olmuyorsa vücudumuzda ciddi derecede ödem var demektir. Özellikle hamile bayanlarda çok rastlanılan bir rahatsızlık. Kilomu aldın sorusuna biraz şişkinliğim var sözü çok da saçma değil aslında. Çünkü şişkinlik nedeni ile kişinin kilosu tartıda 2-5 kilo arasında fazla gelebilir. Bu nedenle şişkinlikten kurtulmak kişiyi oldukça hafifletecektir.

ödemi atmak

Hızlı bir şekilde ödemden Nasıl Kurtulabiliriz?

 • Biraz enteresan gelebilir vücut su tutmuşken bu suyu bırakması için daha fazla su tüketilmesi ama bu olmazsa olmaz bir gereklilik. Kışın 2-2,5 litre yazın en az 3 litre su tüketmemiz gerekiyor.
 • Yemekleri az tuzlu pişirmeye, pişirdikten sonra tuz atmamaya özen göstermeliyiz.
 • Tuz kadar tüketimini azaltmamız gereken diğer bir beyaz, şeker. Mümkün olduğu kadar azaltmak hatta şeker ihtiyacını sadece meyveden sağlamak oldukça işe yarayacaktır. Tatlı tüketimi bu durumu oldukça zora sokacaktır.
 • Posalı yiyecekler tüketmeye çalışın.
 • Asitli içeceklerden, alkolden ve kafeinden uzak durun.
 • Gün içerinde brobiyotik yoğurtlar veya kefir tüketebilirsiniz.
 • İdeal kilonuzdan çok sapma olduğunda vücuttaki kan dolaşımı yavaşladığı için ödem miktarı artacaktır.
 • Spor yapmak sağlığınız için her konuda olduğu gibi hayati önem taşımakta. Bahsettiğimiz spor düzenli yapılan.
 • Yaptığımız spora ek olarak masaj yaptırabilirseniz etkisi kat ve kat artacaktır. Çünkü sporla birlikte yapılan masaj kan dolaşımınızı artıracak sizi hem ödemden kurtaracak hem de forma sokacaktır.Çok ayakta durmak son derece sakıncalı ama hareketsiz oturmakta ödeme neden oluyor. Masa başı işi olanlar saat başı bir şeyleri bahane edip oturduğu yerden kalkıp biraz yürüyüş yaparsa, asansör kullanmaz ve öğle arası yürüyüş yaparsa bu konuda oldukça rahatlayacaktır.
 • Dikkat etmeniz ve düzene sokmanız gereken bir konuda uyku disiplini. Çok geç saatlerde yatmak, geç kalkmak sizi allak bulak edecektir. Düşünün çok geç kalktığımızda suratımız iki misli şiş olur. Her şeyin olduğu gibi vücudumuzun da günlük yaşam içinde bir alışılmışı var. Akşam 22:00-06:00 arasında geçirdiğiniz uykunun kalitesi paha biçilemez.
 • Doğal bitkilerle ödemden hızlıca kurtulabiliriz. Bu kürü uygulayacak kişilerin ciddi bir sağlık probleminin olmaması, hamile ve emzikli olmamaları gerekli.

 

Bitkisel Çay ile Ödemden Kurtulun

Malzemeler;

2 bardak kaynamış su

1 tutam mısır püskülü

1 tutam kiraz sapı

Bir poşet yeşil çay/ 1 tatlı kaşığı yeşil çay

Bir poşet rezene çay/ 1 tatlı kaşığı rezene

5-6 sap maydanoz

2 adet karanfil

Tüm karışımı önceden kaynamış suda 5 dakika bekletip tüketin. Birçoğumuz için iş yerinde tüketmek zor olacağı için iş yerinde poşet çay olarak yeşil çay, biberiye, funda yaprağı, rezene tüketebilirsiniz.

 

No related content found.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*