Yeşil Çaylı Detoks Çayı Tarifi

Bu yazıda yeşil çay kullanılarak hazırlanan detoks çayı tarifi yer almaktadır. Detoks çayının nasıl yapıldığını öğrenmek için anlatılanları okuyunuz.

detoks-cayi-tarifi

Detoks çayı yeşil çayın ve kullanılan diğer doğal ürünlerin antioksidan etkisi ile beden üzerinde arınma ve temizlik sağlıyor. Ayrıca zayıflamada da yardımcı bir etkisi bulunuyor.

Detoks nedir? Kelime anlamı beden temizliği olan detoks bedenimizin arındırılması demektir. Detoks yapmak ise sağlıksız beslenme ve çevre kirliliği gibi olumsuz etmenlerin meydana getirdiği toksik etkiyi bedenimizden uzaklaştırmaktır.

Yeşil çaylı detoks çayının tarifi

2 çorba kaşığı yeşil çay
1 adet limon
1 tutam mate
3 tane karanfil
3 tane karabiber
1 adet elma
1 adet kivi
1 adet kabuk tarçın
10 su bardağı su (1 litre)

Yapılışı: 10 bardak sıcak suyun içine dilimlenmiş 1 tane kivi ve elma eklenir. Devamında 1 tutam mate, 3 tane karabiber ve karanfil, 1 adet taze sıkılmış limonun suyu, 1 adet kabuk tarçın ve 2 çorba kaşığı yeşil çay da eklenir. Bu karışım 2-3 dakika kaynatılır ve yaklaşık 5 dakika kadar demlenir.

Süzüp soğuk veya sıcak olarak gün içinde farklı zamanlarda yeşil çaylı detoks çayından içebilirsiniz.

Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır zayıflamaya yardımcı bir bitki çayıdır. Tansiyon sorunu olanlar yeşil çay yerine ıhlamur eklemelidir. Mate çayının tok tutmaya faydası vardır. Detoks çayına maydanozda eklenebilir. Kokusu çok güzel olan yeşil çaylı detoks çayını formda kalmak için verilen miktarlarda kullanılarak hazırlayabilirsiniz.

Uyarı:

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus ise yeşil çayın tansiyonu yükseltme eğilimi olduğudur. Ayrıca yeşil çay akşam saatlerinde içilmemelidir uykusuzluk ve halsizlik yapabilir. Hamile bayanların ve küçük çocukların yeşil çay içmesi önerilmez. Ve yeşil çay, çarpıntısı olanı rahatsız eder. Karışımın içinde bulunan bitkilerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa bu çayı içmeyiniz.

Detoks çayının tarifi Serap Kunak verdiği tariften yararlanılarak sizlere anlatılmıştır.

Sağlıklı günler dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*