Zayıflamak İçin Motivasyon Şart

Kendinizi nasıl motive edebilirsiniz?

Öncelikle kendinize koyacağınız motivasyon hedefi çok önemli. Örneğin, ben 5 kilo vereceğim gibi bir hedef, kilo vermek her zaman uzun vadede istenilen kiloyu sürdüremiyorsanız bir yerde yanlış yapıyorsunuzdur. Genelde kişi, 5 kilo verdiğinde kendi alışkanlıklarına geri dönüyor. Bu nedenle motivasyon hedefini sizin kilonuzu verdikten sonra korumamızı sağlayacak şekilde koymalısınız, örneğin ben her gün boyunca yürümeyi yaşam alışkanlığım yapacağım ve ya her gün en az 2 litre su içeceğim gibi. Böyle bir hedef konduğunda kişi her geçen gün hayatına daha fazla sağlıklı yaşam alışkanlığı katıyor çünkü beyin o kararlılık karşısında hep kendisini otomatiğe alıyor. Küçük de olsa hedefleriniz olsun önce daha çok su içmeyi hedefleyin sonra daha fazla sebze tüketmeyi daha sonrada çok hareket etmeyi, egzersiz yapmak endorfin düzeyini artırır ve kendinizin iyi hissetmesini sağlar, bir bakmışsınız ki sağlıklı ideal kilonuzda enerjik bir yaşam sürüyorsunuz ve iyi alışkanlıklarınızı hiç bırakmıyorsunuz.

Önceliğiniz, kendinize küçük basit hedefler koyarak başlamak ve önemli olan bu basit hedefleri gündelik koşuşturmacanız haline getirebilmek. Aksi takdirde birden kendinize çok yüklenip büyük hedefler koyarsanız, hedefi başaramadığınızda moral bozukluğu ile tekrar kilo almaya başlarsınız. Her geçen gün bir hedefi daha hayata geçirebilmeniz ve bunu başarabildiğinizi görmek, hem değişebileceğinize olan inancınızı artırıyor ve sizi daha da motive ediyor hem de kendinize olan güveninizi artırıyor. Bazen doğada bir nefes almak motive olmak ve ilham almak için yeterlidir.

zayiflamak için ne yapmali

Uzun uğraşlar sonucu denediğiniz diyetlerden sonuca ulaşamayınca oluşan moral bozukluğunu nasıl düzeltebilirsiniz?

Bir sürü diyet denemişsiniz ve yine sonuç aynı ve ya kilo veriyorsunuz ve sonra tekrar alıyorsunuz, diyetin tam ortasında küçük kaçamaklar yapıp bir kereden bir şey olmaz deyip çikolatayı yiyorsunuz ama tabii ki de bir kere yedikten sonra asla duramıyorsunuz sonra birde neden yedim deyip hüsrana uğruyorsunuz. Kendinize olan güvensizlikler, hiçbir şey başaramıyacağım hissi kafanızda geziniyor. Demek ki sadece diyet yapmak aslında sizin uzun vadede ince ve sağlıklı olma hedefinize yardımcı olmuyor. O zaman başka bir yol denemeniz lazım.

İlk önce her şeyden önemlisi kendinize inanmanız, evet ben bu hedefime uyacağım demeniz. Örneğin 1 hedefinizi gerçekleştirdiniz hemen kendinizi ödüllendirmelisiniz, sinemayı mı seviyorsunuz yoksa alışverişe çıkmayı mı bunu siz kendiniz belirleyin. Kendinizi sıkmayın diyeti eğlenceli hale getirin. Örneğin yediğiniz yemeği biraz süsleyin özenle hazırlayın sunum her zaman önemlidir, restaurant larda yediğimiz et ile evdeki yediğimiz aynı değildir mesela. Spor yaparken kendinize bir müzik listesi oluşturun size motive edecek müzikler. Sığmak istediğiniz pantolonunuz, göleğiniz veya elbisenizi hep gözünüzün önüne koyun onu giymek içinde artı çaba göstereceksiniz. Diyetinizi, sporunuzu eğlenceli kılmak bir nevi sizin elinizde, tekrar hatırlatmak gerekirse kendinize inanmalısınız.

Motivasyonu nasıl sürdürebilirsiniz?

İnanarak başladığınız bu süreçte emin olun ki başarılarınızın devamı gelecektir, başardığınız bir hedef vardır geri dönüp bir bakın ben bunu başardım irademi korumayı neden başaramayayım ki diye kendinizi sorgulayın. Kilo vermek, yeni alışkanlıklar edinmek çok uzun ve stresli bir süreçtir ve asla kendinizi motive etmeden bu işi başaramazsınız. Bir yaşam koçu tutmak ve ya diyetisyene gitmenin sonunda hala başaramıyorsanız kendinizde vardır sorun çünkü insan önce kendine inanmalı ve kendini kandırmamalıdır, en iyi doktorlara gidin onlarda size öncelik hep sizde başlayacaktır diyecektir. Bunları düşünerek diyetinizi yaparken kendinizi motive edin. Zaten göreceksiniz ki düzenli beslenmeniz, bol su içmeniz, spor yapmanız sizin alışkanlığınız haline gelmiş ve zamanında zorlanarak yaptıklarınızı, keyifle yapıyorsunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*