Zayıflamak İsterken Doğru Bilinen Yanlışlar

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak isterken doğru bildiklerimiz yanlış, yanlış bildiklerimiz doğru olabilir mi? Zayıflama ile ilgili doğru ve yanlışları soru cevap şeklinde açıklayalım.

1-Makarna şişmanlatır mı? Kepekli veya tam buğday unundan yapılmış makarna şişmanlatmaz.
2-Et zayıflatır mı? Eğer siz eti yağlı ve kızartarak yerseniz ve yanında makarna, pilav, ekmek yerseniz et şişmanlatır. Ama yağsız eti haşlama ve yanında da bol limonlu yeşil bir salata ile veya bir sebze çorbası ile yerseniz bu şekilde şişmanlatmaz.
3-Diyet yiyecekler kilo aldırmaz deniliyor. Bu yanlış diyet yiyecekler kilo aldırır. Çünkü kanda insülin düzeyini yükseltir. Örneğin diyet tatlının normal tatlıya göre kalorisi sadece %15 civarında düşüktür. Diyet diye fazla yerseniz tersine kilo da aldırır.
4-Suni tatlandırıcılar kilo aldırmaz. Bu da hem doğru hem yanlış bunların kalorisi yoktur. Ancak yapılan araştırmalardan kanda şeker düşürmeye yardımcı insülini artırdığı için vücutta göbek ve bel civarında yağlanmayı artırabilir.
5-Uyku şişmanlatır mı? Bilinçli uyku zayıflatır. Zamanında yatar ve sabah erken kalkarsanız günde 7-8 saat iyi dinlendirici bir uyku uyuyan insanların iştah kontrolü ve metabolizma çalışması çok daha iyi bulunmuş
6-Ayva kabuğu ve ayva kabuğundan yapılan çay iştah keser. Bu doğrudur. Çünkü ayva kabuğunda yeşil elma kabuğunda olduğu gibi pektin maddesi vardır. Buda iştahı kesmeye yardımcıdır. Ayva kabuğunu kaynatıp içtiğinizde iştah azaltmaya yardımcı olur.
7-Kışın vücudumuz yağlanır. Bu doğru fakat siz kışın ter atarsanız. Hamam, kese yaptırırsanız. Spor egzersiz yaparsanız ve özellikle acıyı artırır ve bitki çayı içerseniz kışın yağlanmaya engel olursunuz. Ancak siz yazın beslendiğiniz gibi hareket etmez ve ter atmaz iseniz kışın yağlanır kilo alırsınız.
8-Zayıflama ilaçları öldürür mü? Her zayıflama ilacı için doğru değildir. Bu uzak doğudan gelen tezgah altı internet üzerinden kaçak alınan uzak doğu kökenli içine kaçak sibutramin konulan ruhsatsız, sağlıksız bir zayıflama ilacı ise bu öldürür. Kaliteli, ruhsatlı eczanelerde satılan doktor tavsiyesi ile alınan doğal zayıflama ilacı doktor kontrolü ile ancak kullanılabilinir.
9-Lifli besinler kabızlık yapar mı? Tam tersini lifli besinler bağırsakları çalıştırır. Özellikle mercimek, yeşillikler, kabuklu yemişler lifli bunların hepsi daha çok su çeker ve kabızlığa karşı iyi gelir. Lifli besinler kabızlık yapmaz.
10-Göbek ve bel civarı kadınlarda 95 cm i erkeklerde 110 cm i geçmemelidir. Bu yanlış çünkü kadınlarda 88 erkeklerde 94 cm i geçmemelidir.
11-Tereyağı şişmanlatmaz. Tereyağı şişmanlatabilir de şişmanlatmayabilir de bu size bağlı eğer siz günde iki tatlı kaşığı kadar iyi ve kaliteli bir tereyağı ve hele birde damıtılmış sade yağ olarak beyaz köpükleri alınmış olarak tüketirseniz şişmanlatmaz ama siz her gün 5-6 çorba kaşığı tereyağı yerseniz o zaman şişmanlatır.
12-Zeytinyağı şişmanlatır mı? Evet 1 gr zeytinyağı 1 gr tereyağı yaklaşık olarak aynı kaloriye sahiptir dolayısıyla fazla zeytinyağı yerseniz zeytinyağı da sizi şişmanlatır.
13-Beyaz şeker şişmanlatır. Esmer şeker şişmanlatmaz. Bu da yanlıştır. Esmer şekerin kalorisi esmer şekere göre sadece %10-15 düşüktür. Ama beyaz şekere göre daha doğal ve sağlıklıdır.
14-Lifli ürünler şişmanlatmaz. Bu doğrudur.No related content found.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*